Youtube’dan Netflix’e Bo Burnham ve yeni spesiyali Inside

Self-made insanlara güvenin, onlar sizi yarı yolda bırakmaz.

Inside, Bo Burnham’ın kendi evinde, kendi imkânlarıyla çekip kurguladığı bir Netflix komedi spesiyali. Bo, sahneden uzak geçen beş yılını, sahnede panik atak geçirdiği için kendini iyileştirmeye ayırdığını söylüyor ve tam “İyileştim, sahneye dönebilirim” diye düşündüğü senenin 2020 olduğuna, pandemiye denk geldiğine acı acı gülüyor. Bir gözlem, Make Happy’nin yetersizliğini Bo’nun panik atağına bağlıyorum.

Bo, böyle zamanlarda komedi yapıp yapmamak konusunda kararsız olduğunu söyleyerek başlıyor ve akabinde bir şeyin komik olup olmadığını anlamak için geliştirdiği formülü kısa bir süreliğine bize gösteriyor.

Trajedi + Zaman = Komedi

Pandeminin üzerinden, pandemiyle ve pandemideki hâllerimizle dalga geçecek kadar zaman geçti. Bo Burnham imzalı Inside, tam zamanında yetişti.

Inside, tarz olarak Bo’nun what.’ta sahip olduğu, Make Happy’de kaybettiği şeyleri geri kazanmaya başladığını gösteriyor. Genius.com’daki setliste göre şovda 20 şarkı var ve daha iyiler ve daha kötüler olmasına rağmen hepsinin akılda kalıcı olmayı başardığını düşünüyorum. Henüz şovun başlarında giren Facetime with My Mom Tonight bize, dolu bir şovun bizi beklediğini hissettiriyor.

Her gün değişen gündemlerimizle ateşli linç kültürümüzün henüz dalga geçilecekler listesinde yer edinememiş şeylerle de dalga geçerek ileri görüşlülüğünü gösteriyor. Örnek, White Woman’s Instagram.

Sessiz kitlelerin sesi Bo Burnham ayrıca herkesin her şeyle ilgili her fikrini her an belirtmesinden de rahatsız olduğuna da değiniyor.

How the World Works can acıtan gerçekliğiyle bir çocuk şarkısından çok daha fazlası.

Bo kurgu esprilerini çok seven ve sık sık başvuran bir komedyen. Inside’da da bu tarz esprileri görüyoruz.

Benim için Inside tadında bir spesiyal. Bo’nun hem müzik açısından hem de karakter olarak kendini geliştirdiğini ve farklı şeyler denediğini görebiliyoruz. Esprileri de yerinde saymıyor. Bir eksiklik olarak dikkat çeken tek şey monolog şeklinde esprilerin azlığı fakat buna da “Possible Ending Song”da değiniyor ve “Fonda kahkaha yokken siz espri yapmayı deneyin bir dahaki sefere” diyor. Haksız değil.

Sonuç olarak Bo’yu sevenler için Inside kesinlikle izlenmesi gereken bir spesiyal olmuş. Bo’yu yeni keşfedenler şanslı çünkü hem what. hem de Inside gibi iki güzide spesiyal onları bekliyor.

Inside’dan sırasız, kişisel favorilerim:

 • Problematic
 • Welcome to the Internet
 • Jeffrey Bezos
 • Hands Up (Eyes on me)
 • Sexting
 • Unpaid Intern
 • How the World Works
 • White Woman’s Instagram

Dikkatli bir izleyici / iyi bir kurgucu olarak Bo’nun muhtemelen dikkatinden kaçmış bir hatayı da en sona ekleyeyim. Sağdaki greenscreen Bo’nun şovun çok ilerilerinde karşımıza çıkması gerekiyor 🙂

Youtube’dan Netflix’e Bo Burnham ve yeni spesiyali Inside” için 2 yorum

 1. başarılı bir yazı olmuş emeğinize sağlık. son paragrafta bahsettiğiniz specialın başlarında ortaya çıkan streamer bo’nun bir edit hatasından çok bilinçli yapılmış bir hareket olduğunu düşünüyorum. specialda karşımıza dağılmış, depresif robert ve kendisini oynayan bo burnham olmak üzere iki karakter çıkıyor. evet, robert; bo’nun yayın yaptığı yayın sırada oynadığı karakter. edit hatası olarak bahsettiğiniz sahnedeki kişi de robert. bo daha filmin başında biz seyircilere çift kişilikli bir yaşantısı olduğu mesajını vermek istemiş. benim düşüncelerim bu yönde. tekrardan yazınız için şükranlarımı sunuyorum 😉

  Beğen

  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Ben o açıdan yaklaşmamıştım, daha doğrusu o açıdan yaklaşacak bir sinyal almamıştım. Sadece bir kez, çok kısa süre görünen bir kare bunu düşündürmekten ziyade hata gibi hissettirdi bana. Öte yandan zaten tekrar izlemeye değecek bir gösteriydi, belki de tekrar izleyip bir de bu gözle bakmalıyım. Teşekkürler, sevgiler.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close