Desi’nin Sosyallik Serüveni – Dördüncü Gün

Teknik olarak beşinci ama serüvendeki aktif dördüncü gün, üst üste uzun yürüyüşler yapmak gerçekten beni de gözlemlediğim kadarıyla Desi’yi de yorduğu için dünü boş geçtik. Bugünkü performansımız bence çok çok iyiydi!

Bugün neredeyse iki saatimizi dışarıda geçirdik. Halı saha ve çocuk parkına geri döndük. Bazı çocukları bizi hatırladı ve annelerine anlattı. Desi havlamak istedikçe düzelttim, bir süre sonra havlamak istememeye başladı. Yine halı sahada top oynanıyordu, top birkaç kez bizim önümüze geldi, Desi atılmak istedi ama düzelttikçe o isteği de azaldı. Çocuk zor bir kurum, yapmayın dediğin şeyi “acaba yapsam ne olur ki” diye test etmek için yapıyor. İnce sesle bağırma, bağırır, “yakala” deme, der, elindeki dalı atma, atar… Yine de sorun olmadı, teşekkürler Desiboy! Bazı çocuklar (ve yetişkinler) gerçekten tam dibimizden geçtiği hâlde (kuyruk ezme mesafesi, o derece, niyeyse?!) dönüp havlamadı. Tamam çekiştirdiği olmadı mı, oldu. Ama genel olarak good boydu ve söz dinledi. İki kez uzaktan köpek deneyimi oldu, ilki daha önce karşılaştığım ve son derece sorumsuz olduğunu düşündüğüm Cocker sahibi adamdı, bu kez iki köpek gezdiriyordu, havlaştılar, Desi’yi düzelttim adam da gitti. Diğeri sokağın başına gelen (tasmalı, sahipli miydi emin değilim) iri köpekti. Biraz havlaştılar, Desi’yi düzelttim öbürü de gözden kayboldu.

Dönüşte güzel yürüdü, apartmanın önünde oturan komşu çocuklarına havlamadığı gibi boş sandalyeye de biz oturduk ve bir iki metre mesafeden onları izledik, ben onlarla sohbet ettim. Havlama yok, biraz ağlama var (ne olur yerdeki meyveleri, kabukları, yaprakları yesem diye) ama o kadar. Eve girdik ve şimdi raporu yazıyorum. İşte bugünün raporu, insan sosyalliği bence çok iyi gidiyor. Hayvan sosyalliğine geleceğiz ama yavaş yavaş yavaş yavaş yavaş yav aş ya vaş y a v aş ya v a ş…

Yazmayı unuttuğum şeyi sona iliştiriyorum: Parkta izle eğitiminde biraz hızlanınca hemen şımarıp coştuğunu, bana atlamaya (ve saldırmaya?) çalıştığını unutmadım Desi. Unuttum sonra hatırladım yani. Mal.

İlkyaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close