Porsche Unseen: Dağ fare doğurdu

Yakın zamanda üst üste “hypercar” haberleri görür olduk. Normal otomobillerin sıradanlaştığı zamanda, yaptıkları otomobilin popülerliği doğrudan satış değerine etki edeceği için üreticiler sosyal medyadan bombardıman şeklinde yeni araçlarını duyuruyor. En son pandemi mağduriyet şemsiyesine sığınarak Bugatti, akıllara zarar performans iddialarıyla tanıttığı Bolide modelini dijital lansmanla duyurdu. Otomotiv gazetecisi bütün sosyal medya bir günlüğüne mavi/siyah oldu. Peşinden Porsche, #porscheunseen etiketiyle instagram sayfasından teaser gösterdi, LeMans birincisi araçlarının yol versiyonu olduğunun ipucunu verdi. Bolide bir gerçek yarış serisinde yarıştırılmamış araç olduğu için karşısına hakiki yarış aracı koymak daha prestijli cevap olacaktı. 12 Kasım’ı beklememiz için yarısı karanlık fotoğraflar paylaşılmaya devam etti. Dün, bir de farklı kırmızı araba eklenince ben bir şeylerin yanlış olduğundan şüphelendim. Porsche’nin LeMans arabasını trafiğe çıkartmak kulağa çılgınca gelse de geçmişte bunun şahane bir örneği var: Porsche 962. Ancak bahsinin hiç geçmemesi normal zira bu arabayı Porsche resmen satmadı. Schuppan ve Dauer iki bağımsız süperspor otomobil garajı olarak Porsche’den satın aldıkları yarış otomobil ve parçalarını uygun şekilde birleştirip dönüştürerek çok sınırlı adet de olsa müşterilerini mutlu eden yol versiyonu 962’ler ürettiler. Bu arabalar, uzunca bir süre trafiğe çıkabilen en hızlı araba olarak anıldı.

Schuppan 962
Dauer 962

Peşinden süperspor araba oyunu kızışarak Nissan, Jaguar, McLaren, Mercedes gibi çokça marka farklı modellerle yeni bir segment oluşturup homologasyon gereği LeMans yarış araçlarının yol versiyonlarını satmaya başlayınca Porsche, onlara 911 GT1 modeliyle cevap verdi.

911 GT1

Yakın zamanda Porsche’nin LeMans aracıyla Nürburgring tur rekoru videosu yayınladığını da hatırlayınca puzzle tamamlanıyor gibiydi.

Lakin, o kırmızı şey de neyin nesiydi?.. Sonuçta bugün ortaya çıktı ki Porsche Design, zamanında üretip çeşitli sebeplerle sergilemedikleri konsept heykel modelleri tanıttıkları bir kitap satışa çıkarmışlar. Tabii ki arabalar kil model, ne motorları var, ne de güncellikleri. Ancak sonrasında piyasaya çıkan Porsche üretimlerinde de kullanılan tasarımsal detayların kaba hallerinden izler bulmak mümkün. Velhasıl, son zamanlarda yaşadığım en büyük hayal kırıklığıydı, benim gibi düşünüyorsanız yorumunuzu beklerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close