İşte yeni Honda Civic prototipi

Honda, güncel Civic ile bilhassa arka tasarımı fazlaca iddialı, fütüristik yaptığına dair çokça şikayet alınca, yeni jenerasyon için nabız yokladığı bir prototip videosu yayınladı.

Aerodinamik tampon Amerikan tasarım, bizde kaba plakalık eklentisi kullanılacak demek. En son FD6 şasi serisinde görüp, terk etmiştik.

Aerodinamiden taviz verilmeyeceği aşikâr. Ancak bu sefer aşırı iddialı yatık arka cam yerine daha ağırbaşlı, sedan olduğunu vurgulayan dik arka cam açısı kullanılmış.

C sütunu FC5’ten daha dik, kuyruk arkaya spoiler ile uzuyor. Bu açıdan bakınca ortasında göçük var gibi sanki ama emin olamıyorum, güneş altında yakından bakmak lazım.

Arabanın dış tasarımında orta sınıf Alman sedanlardan fazlaca yansıma var. Burnu Accord’un karakter çizgisinden yoksun olunca Audi’leri andırmaya başlamış, benzerlik fren lambası ve bagaj kapağında abartılı boyuta ulaşıyor:

Fren lambası ve gündüz farının süsleme detayı Opel, arka tasarım da genel çizgileriyle Audi’ye benzememesi gerektiği kadar benzemiş.

Ağırbaşlı, daha şık, tasarımın altında hangi yenilikler olduğuna dair fazla ipucu yok. Ancak kabin de güncel modelden hayli farklılaşarak “Almanlaşmış”.

Passat? Kaba vites kolu da yerinde duruyor. Honda tamamen dijital kadran (hayalet gösterge) kullanacak, analog saat ucuz modelle bile sunulmayacak.

Orta konsolun da üzerinde askıda duran tabletvari ekranlar ilk çıktıklarında çok tenkit edildi ancak bugün sektör standardı oldular. Gizlenebilir değil, tasarımdan bağımsız. Direksiyon simidi yine çok fonksiyonlu ancak göründüğü kadarıyla boyası soyulmayan şeffaf plastik düğmeler terk edilmiş.

Arka koltuklara havalandırma menfezi bu jenerasyonda sunulacak mı, merak ediyorum. Zira orta sınıf müşterisine hitap eden tasarım beklentinin de yükselmesi demek.

İşte yeni Honda Civic prototipi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close