Pirelli’den kışın lastik seçmekte zorlanan sürücülere pratik kılavuz

Kış lastiği akla bu manzara benzerlerini getirse de gerçekte yaz bitti dediğimiz anda işleri başlıyor.

Kış lastiği kar lastiği değildir, önce bunun altını çizelim. Yerde kaba kar görmeden, sıcaklığın 11 santigrat altına düştüğü durumlarda hissedilir tutuş zaafı başlarken 7 santigrat derecenin altına düştüğü anlarda yaz lastiklerinin tutuşu, arabanızın frenleme kabiliyeti yol kuru olsa dahi alıştığınız davranışına nazaran epey zayıf kalır.

Artık çoğumuz sefere gider gibi tan yeri ağarmadan yola çıkıyor.

Özellikle yaz saatinin sürekli hale gelmesiyle, öğlen güneşiyle ısınan zihnimiz kış lastiği almak gerekmediğine ikna olsa da, gece boyu soğumuş asfaltla yüzleşen yaz lastiklerinin dili olsa etme, eyleme diyecekler… Erken saatlerde sık sık kaza haberi almamız tesadüf değil. Hele ki güzergahınızda köprü veya viyadükler varsa risk iyice yüksektir. Aracınızın teknik verileri ne kadar üstün olursa olsun, yanlış lastik varken ancak bir Anadol kadar güvenmelisiniz.

Kış şartlarına uygun bir lastik seçmeye karar verdiğinizdeyse artık oyuna yeni giren dört mevsim lastikleri ve kış lastikleri arasında da seçim yapmak kafa kurcalıyor. Zira yaz lastiğinizin yerine dört mevsim modeli almak ayrı ayrı iki takım lastik sahibi olmaktan hem ucuza geliyor, hem de pratik.

Kış lastikleri aslında çoğu zaman yerde kar yokken çalışıyor. Aracınızı kullanma temponuz müsaitse 4 mevsim diye satılan, yaz sıcağına biraz daha dirayetlisinden alarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Pirelli, seçim aşamasında kolaylık sağlaması açısından, her marka lastik için istifade edebileceğiniz bir mini rehber hazırlamış, dosyası ekte.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close